2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаЗабаваРЕК Битола со најнова техника- Јапонците од „Митцубиши“ пречекани со видео рекордер,...

РЕК Битола со најнова техника- Јапонците од „Митцубиши“ пречекани со видео рекордер, продолжен кабел и Сони телевизор

Со видео рекордер и продолжен кабел пречекани Јапонците од „Митцубиши“
Јапонците од гигантот „Митцубиши“, кои го посетија РЕК Битола во намера да градат гасна централа за производство на струја, имаа и што да видат. Како што се гледа на фотографијата, јапонската технологија одамна е во примена во битолскиот комбинат, како на пример телевизорот со ЦРП екран од златните времиња на РЕК, веројатно од социјализмот, кога се купуваше квалитетно, зашто Сони е светска марка. Зад Јапонецот од „Митцубиши“, а под телевизорот, е и квалитетен видео – рекордер кој работи со ВХС касети. Уште еден доказ дека јапонските аларати се долговечни тука, но и дека штедливо се работи во Македонија.
А, за да се знае дека тука се произведува струја, на масата стои и продолжен кабел, па Јапонците веројатно можеле бесплатно да си ги наполнат мобилните телефони.
Членовите на делегацијата од јапонскиот гигант потоа излегоа од убавата канцеларија и прошетаа обезбедени со шлемови за да направат увид во состојбите во РЕК Битола. Според фотографијата подолу, очите на Јапонците (бидејќи устите им се покриени со маски) откриваат дека се изненадени од тоа што го гледаат. Да можевме да читаме од очи како што се чита од уста, веројатно ќе заклучевме дека се пријатно изненадени и дека се оптимисти од можната соработка.

Повеќе во мкд.мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...