4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветПротестите во Амстердам против ковид мерките откажани, седум повреени во Ротердам

Протестите во Амстердам против ковид мерките откажани, седум повреени во Ротердам

Протестот против воведувањето на строгите епидемиолошки мерки воведени за сузбивање на наглото ширење на коронавирусот во Холандија предвиден за саботата во Амстердам, откажан е откако избувна насилство во петокот вечерта во Ротердам, објавија организаторите.

„Вчера вечерта во Ротердам се случи пекол“, објави на социјалните мрежи организацијата против епидемиолошките мерки United We Stand Europe.

Полицијата извести дека дури околу 1,30 часот ноќта кон саботата ситуацијата била ставена конечно под контрола. Сепак, протест во саботата ќе се одржи во јужниот град Бреда, пренесуваат локалните медиуми.

Протестот против епидемиолошките мерки и делумното затвореање прерасна во петокот вечерта во центарот на Ротердам во „бунт“ во кој се повредени најмалку седум лица, меѓу кои и полицијаци, а неколку десетици лица се приведени. Имало и големи материјални штети, и органзиаторите поради тоа заклучиле дека одржувањето на протестот во Амстердам не би било соодветено.

Насилството во Ротердам го осуди министерот за безбедност и правосудството Ферд Граперхаус. Во саботата тој зборуваше за „есктремно насилство против полицијата, итните служби и пожарникарите“ и најави темелна истрага за употребата на оружје од страна на полицијата.

Најмалку седум луѓе се повредени во текот на ноќта кон саботата. Според полицискиот извештај, биле истрелани предупредувачки истрели и пукано на луѓе, откако демонстрантите со камења и пиротехника ги гаѓале полицајците кои се обидувале да изгаснат едно запалено полициско возило а уште едно било целосно демолирано. Полицијата во Холандија, инаку, многу ретко кориси огнено оружје.

Градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб, ги опиша настаните како „оргии на насилството“. Министерот Граперхаус, пак, збодуваше за насочени напади врз полициските службеници, пожарникарите и новинарите,. Неколку стотици полицајци дошле од целата земја во овој пристанишен град за да помогнат да се воспостави редот и мирот.

Извор: Нетпрес

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...