15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаОсмани: Се надевам дека истрагата ќе се одвива темелно, да се одредат...

Османи: Се надевам дека истрагата ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата

Министерот за надворешни работи истакна дека се надева дека истрагата ќе заврши брзо и ќе се докажат причините за несреќата.

– Според информациите коишто ги имам, истрагата е во тек, ја водат државните власти во Република Бугарија, наши претставници има во тие екипи да помогнат. Ние имаме можности дополнително доколку се појави потреба да таква експертиза. Ви ја кажав ситуацијата во делот со идентификацијата, со судската медицина. Нашите експерти се тука од вчера, меѓутоа вчера не им било дозволено затоа што се бара дозвола од бугарското обвинителство. Пуштивме нота вчера, со барање официјално, таа нота беше попладнето, очекуваме утринава обвинителството да им дозволи на Институтот за судска медицина во Софија да се вклучат нашите професори, рече Османи.

Во однос на информациите дали автобусот немал лиценца, Османи рече дека министерот за транспорт вчера имаше прес-конференција и кажа дека има три нивоа на сертифицирање – компанијата, возилото и возачот.

– Изгледа дека возилото не е регистрирано во нашиот центар, конкретното возило, а не на компанијата. Но, сепак, не очекувајте од мене такви детални информации, сепак мојата улога е поинаква во овој процес, истакна Османи.

Во одговор на новинарско прашање дали разговарал со повредените околу несреќата, Османи рече дека дел од нив се во тешка психичка состојба.

– Тие целосно ја паметат приказната, сето тоа што се случи. Дел од нив се во тешка психолошка состојба на коишто им е потребна професионална помош. Затоа јас презедов обврска ако треба и од Скопје да донесеме заради јазичните бариери евентуално да можат да им помогнат луѓето да ја пребродат полесно состојбата. Се што треба, ако проценат лекарите да донесеме од Скопје ние тоа ќе го направиме. Затоа јас сум тука денеска за да олеснам секој вид на координација, додаде министерот за надворешни работи кој и денеска ќе остане во Софија за координација во врска со несреќата.

Софија, 24 ноември 2021 (МИА)

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...