-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаПреживеан од автобуската несреќа успеал да спаси шест лица, но не и...

Преживеан од автобуската несреќа успеал да спаси шест лица, но не и неговиот син

Еден од преживеаните во вчерашната несреќа е Орхан Алити. Тој заедно со српскиот државјанин Љуљзим Сулејмани го скршиле задното стакло и им помогнале на останатите шест лица да си го спасат животот, пишува Би-Би-Си, пренесува Днес.бг.

Набргу по фаталната несреќа, Орхан и се јавил на неговата сопругата која живее во Белгија.

Алити пријавил дека автобусот се запалил, додека самиот со голема мака успеал да ги скрши задните стакла на автобусот и да излезе надвор, изјави за Тетовa1 неговиот брат Самет Алити.

Откако скокнал на земја, Орхан си ја скршил едната нога. Неговиот син Висар се уште бил во автобусот. Тој почнал да му вика „Скокни, Висар, скокни“. За жал, момчето исчезнало во пламенот.

Состојбата на Орхан сега е стабилна. Тој се уште не знае дека меѓу жртвите е и неговиот син Висар, вели неговиот брат.

Приказната на Орхан открива уште еден детал – во моментот кога тој излегол од запалениот автобус, за малку ќе го однел автомобил кој минувал на автопатот, кој не застанал и покрај очигледната трагедија што се случувала во тој момент.

Трагедијата ја преживеала и 16-годишната Зулејха. Нејзиниот татко Аднан Јашаровски изјави за Би-Би-Си дека неговата ќерка се јавила да му каже дека ја преживеала бруталната несреќа. Сега тој е во Софија за да ја посети неговата ќерка во болницата.

Плачеше. Само рацете и се изгорени, но инаку е добро. Не кажа многу, плачеше и беше во шок, изјави тој во болницата.
Sloboden Pecat

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...