6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонија„Горди сме што сме хармоникаши“ – Директорот на РЕK Пеце Матевски вели...

„Горди сме што сме хармоникаши“ – Директорот на РЕK Пеце Матевски вели дека не се срами од тоа што работел како комерцијалист, бидеќи чесно си го заработувал лебот.

Пеце Матевски е прв човек на РЕК Битола, кој досега беше директор на термоелектрани, е веста што утрово дојде од ЕСМ, која најавува и други смени на директори. Но, само неколку часа подоцна почнаа навредите – Пеце е хармоникаш.

Ова е нешто слично што на времето му се случуваше на Јове Кекеновски, кој кога реши да почне да се занимава со политика, исто така беше нарекуван – хармоникаш.

Без намера некого да браниме или да ги пребројуваме партиските вработувања со несоодветни кадри и на оваа и на претходната власт, преку искуствата на Матевски и Кекеновски се обидовме да одговориме на прашањето- зошто на некој музички талентиран човек би требало да му биде срам што знае да свири на некој инструмент? Односно зошто треба да се срами затоа што знае да свири хармоника, а притоа има завршено високо образование и воопшто не заостанува зад оние што ги викаме експерти, а сите сме свесни дека некои од нив и не го заслужуваат тој епитет.

ММС стапи во контакт со Матевски, кој ни рече дека воопшто не се срами што бил музичар и што бил комерцијалист во друга фирма, бидејќи и во двата случаи лебот чесно си го заработувал.

-Да, свирев хармоника во повеќе групи, во „Ивент“, „Чардак“, па „Соната“ и многу други. Но, и дипломирав на машинскиот факултет во Битола во 2002 година, отсек индустриски менаџмент. По дипломирањето не можев, како и многу други млади, да се вработам, бидејќи моравме да чекаме некој да си ги описмени своите кадри, да завршат тие факултет и да ги вработат. А што требаше јас да правам? Да не свирам? Да не работам ништо? Па, мене ми е гордост што бев комерцијалист во таа фирма. Јас на оваа функција не дојдов со осмо одделение или средно школо, ниту, пак, со купена диплома. Не дипломирав во вечерно училиште или во Бугарија. Најредовно си завршив факултет во Битола, а во 2016 година магистрирав менаџмент на човечки ресурси. Имав чест да учам од стари искусни професори на Техничкиот факултет во Битола. Тоа може да се провери. Туку ако нема како да го оцрниме човекот, ќе го оцрниме вака. Но, нема да ме оцрнат, јас сум горд што знам да свирам музички инструмент, што свирам хармоника. Јас можам да се занимавам со било што, ај тие нека земат нека свират, вели тој и додава:

-Над 20 години се занимавав со музика. Моето семејство има музички гени. Син ми оди во музичко, внуката од сестра ми е четврта година музичко и една од подобрите. Јас не сум крив што такви се гените.

Син ми оди во музичко, внуката од сестра ми е четврта година музичко и една од подобрите. Јас не сум крив што такви се гените. Не можам да ги разберам луѓето во што е проблемот што знам да свирам хармоника. Ова е многу ниско размислување, па секој човек си има свои способности и афинитети. Што е грешно? Грев е ако некој свирел музички инструмен, а тоа чесно си го работел? На некого му пречи? Мислам дека луѓето што свират музички инструмент се поинтелигентни. Ако е страшно да свириш на некој инструмент, тогаш зошто децата од мали ги праќаме во музичко школо, ги учиме да свират. Ако не ајде дирекно на политички науки да ги запишеме, вели тој за ММС.

Јове Кекеновски, своевремено, кога реши да почне политичка кариера требаше исто така да се срами дека знае да свири хармоника и тоа многу добро и талентирано. Тоа беше во 1991 година, кога стана потпретседател на Собрание на Град Скопје. А Кекеновски беше дел од мошне сериозната и успешна група „Мераклии.

-Што ако место хармоника човек знае да свири саксофон или гитара или пијано? Зошто доктор може да свири инструмент и тоа не му го земаат за зло, туку некој кој е хармоникаш, а притоа учел паралелено? Што е таа фобија и малициозност? Да, да и јас и тогаш, а и денес се соочувам со тоа. Читам ноти, пишувам аранжман, сум имал концерти, прв солистички концерт сум направил, мој хармоникашки. Освен тоа и сум бил на натпревари низ Југославија и три пати сум бил втор, три пати трет на натпревар, каде се појавувале по неколку илјади натпреварувачи. И сега некој полуписмен, непрошетан ќе треба да ја коментира мојата уметност, односно мојата виртуозност. А притоа сум дипломирал Правен факултет, па магистратура и докторат на политички науки. Имам преку 80 научни трудови, вели Кекеновски за ММС.
За повеќе детали,Тука
Пишува: ММС

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...