9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаВо прилепско Галичани дете падна во бунар длабок 10 метри !!! (Видео)

Во прилепско Галичани дете падна во бунар длабок 10 метри !!! (Видео)

Дете падна во бунар длабок 10 метри во прилепското село Галичани. Неговите родители веднаш ја повикале на помош ТППЕ Прилеп и по брзата интервенција на пожарникарите тоа е извлечено од бунарот со помали повреди, објави Инфо Компас.

„Последниот период сме имале неколкку ваккви несреќи во рурурална средина. Еве би го споменал случајот од пред 2 недели кога ја обезбедувавме трката на down hill на Топташ. За 2 дена имавме 2 повреди, едната беше со скршена вилица, а другата со набиеници на пршлените. Дури моравме лицето да го транспортираме во положба во која и го стекнавме, а тоа беше во лежечкка положба на стомак. Така и го транспортиравме бидејќи се наоѓаше на високите ридови на Шаторов камен“, истакна Дарко Неданоски, пожарникар.

Пожарната во Прилеп има само 3 вакви комплети кои за жал не се атестирани и не се употребуваат. Пожарникарите бараат подобри услови за работа.

„Спремни како одделение и како ТППЕ Прилеп имаме капацитет, но немаме доволно опрема. Се служиме со опрема застарена, но се надеваме дека во иднина ова ќе биде корегирано. Пример за оваа дејност јажињата кои се употребуваат тие имаат можност за одреден број на употребувавња, а не постојано, не може вечно да се користи едно исто. И сега оваа опрема која ја гледате е приватна. Имаме и службена но не е атестирана. Еве и за тоа апел до надлежните таа опрема која што ја имаме да биде атестирана, некој да тврди дека таа е исправна за да не се случат немили настани“, вели Робе Митрески, командир.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...