12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСкопјани сè уште немаат каде достојно да ги закопаат или кремираат своите...

Скопјани сè уште немаат каде достојно да ги закопаат или кремираат своите миленичиња !!

На сајтот на една фирма за кремирање во Загреб наведени се следните услуги: преземање на телото (на миленичето), кремирање, полагање на останките во касета и вкопување на касетата во гробно место. Компанијата врши превоз од повеќе хрватски градови до гробиштата во главниот град и тоа се наплаќа посебно, а цените за закопот се меѓу 15 и 200 евра. Според каталогот, гробовите на милениците имаат површина од пола до 2,5 метри квадратни.

Скопјани сè уште немаат каде достојно да ги закопаат или кремираат своите миленичиња, по примерот на други градови во регионот. Мачките, кучињата и другите животни завршуваат во дворовите на оние кои имаат куќи, по разни илегални локации на Водно и Скопска Црна Гора, а доколку се најдат во контејнер или да скапуваат на улица ги собира комуналната служба на Скопје и ги носи во една посебна јама во депонијата „Дрисла“.

Додека системски решенија за ова се очекуваат од градот Скопје или од државата, шпекулациите велат дека постојат луѓе кои на повик илегално ја завршуваат работата која би требало да ја направи некое идно јавно, или приватно претпријатие. И до 50 евра се плаќаат за некој друг да го земе вашиот миленик и „да ја заврши работата“ наместо вас. Значи, сепак гробишта за миленици би можел да биде одржлив бизнис? Колку би чинела услугата ако тоа беше легално? За жал, уште не знаеме колкав е бројот на починати миленичиња годишно за да извлечеме заклучоци.

Статистика за тоа колку миленичиња или општо животини починуваат во државата уште не се води. Луѓето понекогаш се јавуваат кај ветеринарите кога животното ќе почине во домашни услови и тоа тие го регистрират во ВИС електронскиот систем од АХВ, Агенцијата за Храна и тогаш тие имаат евиденција. Но, тој систем од 2017 година важи само за чипираните животни. Има многу нечипирани, а и многу од сопствениците не се јавуваат – вели Жарко Радовиќ, ветеринар од „Пет Свет“.

Меѓу 50 и 200 евра чини кремирање, превоз и достоен закоп во Софија, Загреб, Истанбул …

Ако побарате на интернет, во соседна Софија постојат неколку центри за кремирање на миленичиња. Негде околу 50 евра ако миленичето има до 5 килограми, а до 100 евра ако животното има до 50 кг се плаќа во Бугарија за заедничко, а дупло од тие цени за засебно кремирање. Гробници пак, за миленичиња, мапата покажува дека има во Белград, Истанбул, во соседна Грција.

На сајтот на една фирма за кремирање во Загреб наведени се следните услуги: преземање на телото (на миленичето), кремирање, полагање на останките во касета и вкопување на касетата во гробно место. Компанијата врши превоз од повеќе хрватски градови до гробиштата во Загреб и тоа се наплаќа посебно, а цените за закопот се меѓу 15 и 200 евра. Според каталогот, гробовите на милениците имаат површина од пола до 2,5 метри квадратни.
Извор: Плус Инфо

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...