7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаКупувачите, прашуваат каде е математиката ако за „две-три главици кромид, кои чинат...

Купувачите, прашуваат каде е математиката ако за „две-три главици кромид, кои чинат 10 денари, треба да платат 15 денари“?

Граѓаните треба да платат по 15 денари за едно пластично ќесе доколку не сакаат во раце да ги носат доматите, пиперките или јаболките. Најголеми реакции за таканаречените пиљарски ќеси, доаѓаат од постарите лица, кои најчесто купуваат на парче зеленчук или овошје. Дел од купувачите, прашуваат каде е математиката ако за „две-три главици кромид, кои чинат 10 денари, треба да платат 15 денари“?

Од Организацијата на работодавачите за „Слободен печат“, велат дека и до нив стигнале поплаки од трговците во врска со забраната за употребата на овие ќеси, па оттука и нивниот став е дека е неопходна измена во Законот за управување со пакување и отпад од пакување, или одложување на неговата примена.

Иницијативата е покренатa од причина што примената на овие кеси е многу ограничена (се работи за мали количества кеси), односно се работи за ќеси кои се користат за мерење на овошје и зеленчук и во овој краток период компаниите од трговијата имаат проблем за воведување на нивна замена – велат од ОРМ.

Тие сметаат дека треба да се одложи нивната примена до 1 јануари 2023 година година или да се промени став 1 од член 10 и да гласи: Се забранува пуштање на пластични ќеси за носење на стоки на пазарот во Република Северна Македонија, со исклучок на многу лесните пластични ќеси за носење на стоки (ќеси за овошје и зеленчук – ќеси за размерување на рефусна стока ).

Министерот за животна средина Насер Нуредини, пак им порача на граѓаните да користат платнени торби за пазарење, појаснувајќи дека за кесите за ѓубре засега нема промена на цената.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...