16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаЗабаваНајскапото сирење во светот се произведува во Србија – Килограм чини околу...

Најскапото сирење во светот се произведува во Србија – Килограм чини околу 1.000 евра

Најскапото сирење во светот се произведува во Србија – Килограм чини околу 1.000 евра, а е на 12-то место меѓу најскапите намирници во светот.

 

Пуле е магарешко сирење, бело, густо, специфично по својот вкус и мирис и што е најважно, многу е здраво.

Се произведува само во Србија и тоа по нарачка, а се прави исклучиво од магарешко млеко. Килограм од ова сирење чини околу 1.000 евра, што го става овој производ на 12 место на листата на 20 најскапи намирници во светот, пренесува порталот lepotesrbije.rs.

 

 

 

Пуле содржи само еден процент млечни масти. Освен тоа, магарешкото млеко содржи и други вредни состојки кои се губат ако се вари ова млеко. Еден од нив е витаминот Ц, чија концентрација е 60 пати поголема во магарешкото отколку во кравјото млеко. Магарешкото млеко содржи и антиалергени.

Магарешкото сирење е посебно поради неколку причини, првенствено потребни се околу 25 литри магарешко млеко за да се добие еден килограм од ова бело сирење. За споредба – потребни се 10 литри кравјо млеко за да се направи килограм кравјо сирење.

 

Производител на ова сирење е Слободан Симиќ, кој со својот тим фармери произведува сирење од 2012 година, за што е неопходно „златното“ магарешко млеко. Во моментов, повеќе од 200 магариња живеат во природниот резерват Засавица, кој се наоѓа на северот на Србија.

Agrotim.Mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...