4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЈован Деспотовски сериозно размислува да се кандидира за лидер на СДСМ

Јован Деспотовски сериозно размислува да се кандидира за лидер на СДСМ

Актуелниот директор на Дирекцијата на ТИРЗ, Јован Деспотовски, размислува да се кандидира за лидер на СДСМ, но како што вели, утре ќе го соопшти конечниот одговор.

Деспотовски е член на СДСМ веќе 25 години и како што истакна, може да понуди нов концепт околу кој ќе се обедини не само партијата, туку и општеството.

– Не е лесно да се донесе одлука. Голем е предизвикот, а времето е доста комплицирано и одговорноста е огромна. Одлуката ќе ја соопштам во текот на утрешниот ден затоа што сакам денеска да се консултирам со моите најблиски, оти и нив ги вовлекувам во целата приказна – рече Деспотовски на денешната средба со новинарите во Дирекцијата на ТИРЗ.

Рокот за пријавување кандидатура истекува утре во 16 часот. Вонредниот конгрес на СДСМ ќе се одржи на 12 декември, а лидерот на СДСМ во оставка, Зоран Заев, инсистира на тоа новиот партиски претседател да биде и мандатар за состав на владата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...