19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаПовелбата „Св. Климент Охридски- Патрон на градот Охрид“ годинава се додели ...

Повелбата „Св. Климент Охридски- Патрон на градот Охрид“ годинава се додели постхумно на Мишко Јузмески, на Гордана Лолеска и на здружението „ЕКО ФАП“ од Охрид.

Повелбата „Св. Климент Охридски- Патрон на градот Охрид“ годинава се додели  постхумно на  Мишко Јузмески, на Гордана  Лолеска и на здружението  „ЕКО ФАП“ од Охрид.

До комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија  при Општина Охрид во состав: Перчо Божиноски- претседател, Бојан Михајловски- заменик претседател  и членовите, Горан Стојаноски, Наум Јамандиев и Арбен Демироски  пристигнале осум апликации.

Претседателот на Комисијата , Перчо Божиноски на прес конференција образложи за кои добитници на  Повелбата станува збор .

 

Повелбата се доделува постхумно на Мишко Јузмески, писател, фотограф, културен и туристички работник, научен истражувач, публицист и полиглот. Гордана Лолеска е голем борец и хуманитарец, поддржувач на потребите на пациентите со ретки болести но и лица со хронични болести. Здружението ЕКО  ФАП  е доброволно, противпожарно и хуманитарно здружение. Нивните остварувања и достигнувања се за почит и се од посебен придонес во развојот , напредокот и афирмацијата на Општина Охрид, како во Република Македонија така и во Светот. Апостолското дел и мисија на Свети Климент се должни за почит, но и поука  за сите генерации  дека чувањето на културната, јазичната и националната посебност е исконска должност и аманет  рече Божиноски.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...