9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаОтфрлена кандидатурата на Властимир Алексовски за претседател на СДСМ

Отфрлена кандидатурата на Властимир Алексовски за претседател на СДСМ

Не го исполнува условот од статутот, најмалку еднаш да бил избран од Конгресот за член на некој од партиските органи.

Во игра остануваат тројца кандидати, за кои членството ќе треба да се изјасни на внатре-партиски избори. Актуелниот заменик-министер за финансии, Димитар Ковачевски, кандидатурата ја достави со програма насловена како „Заедно, одговорно и посветено“. Вели дека, доколку биде избран, останува отворен за разговор со сите сегашни и минати фукционери, како и со членови кои сметаат дека можат и сакаат да придонесат да се врати довербата во партијата и да се обедини членството.

Поранешната потпретседателка на СДСМ, Фросина Ременски, пак, веќе изработи и изборен постер. На својата интернет страница објави во кои сѐ партиски тела членувала и вели дека очекува поддршка од сите искрени членови на СДСМ – младите, жените и старите заборавени борци. „Не е време за дворски игри, подметнувања и суети – време е да засукаме ракави за победа“, пишува Ременски.

Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски, кој вчера последен се кандидираше, ја достави програмата „Концепт 28“ во која, според него, фокус се луѓето.„Нудиме концепт во политиката што нема да поаѓа од „кој“, туку од „како“ и „каков човек или луѓе“ ни се потребни.

Внатре-партиските избори се закажани за 12 декември, а право на глас ќе имаат сите членови на СДСМ кои ќе се регистрираат како гласачи.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...