4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаИ Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот не бил сигурен...

И Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот не бил сигурен дали ќе остане на функција !!

Во однос на поразот на локалните избори, Николовски рече дека граѓаните избираат проекти и луѓе кои се за општините и дека пред само 11 месеци, како шеф на централен изборен штаб, извојувал голема победа на СДСМ и коалицијата, која денеска е зголемена

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска не прецизира дали ќе остане на функцијата и во новата влада.

Во изјава за медиумите, Николовски рече дека е најважно што државата останува на патот на евроинтегрирањето.

„Целокупната енергија беше фокусирана на обезбедување на стабилно мнозинство, кое што, ќе ги продолжи клучните процеси, кои што се започнати, а тоа е брза трансформација на општеството, европеизација, односно сето она што го имаме преземено како обврска пред граѓаните. Да не се враќаме назад, туку државата да го заокружи процесот на почеток на преговорите и токму во тој наратив и дух е склучениот договор со Алтернатива и обезбедено стабилно и сигурно мнозинство, кое ќе ги продолжи овие процеси во следните две и пол години“,

изјави Николовски.
Николовски посочи дека сè додека е на актуелната функција ќе прави притисок сите проекти и мерки за враќање на довербата на граѓаните во системот да бидат имплементирани.

„Со мнозинството, кое е обезбедено, навистина го осигуривме тој пат. Јас мислам дека тоа е побитно, од тоа дали некој ќе биде на некаква позиција. Во натамошниот период секако дека ќе се отворат и прашањата и за мандатар и тогаш ќе бидат отворени и прашањата за составот, структурата и за перформансот потребен во новата Влада и тогаш ќе разговараме со мандатарот за она што е потребно да продолжиме да го трансформираме општеството“,

додаде Николовски.
Во однос на поразот на локалните избори, Николовски рече дека граѓаните избираат проекти и луѓе кои се за општините и дека пред само 11 месеци, како шеф на централен изборен штаб, извојувал голема победа на СДСМ и коалицијата, која денеска е зголемена.

„Таа коалицијата денеска има зголемен број пратеници во Собранието и ќе продолжи во следните две и пол години без избори да го трансформира општеството, да носи европски вредности, да започнат преговорите со ЕУ и да продолжат успесите постигнати во изминатите години. Само тоа е битно, ничија друга политичка кариера не е повеќе битна од тоа што треба да го одработиме за граѓаните“,

нагласи Николовски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...