17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаСветИлон Маск се надева дека ќе започне со вградување мозочни чипови...

Илон Маск се надева дека ќе започне со вградување мозочни чипови кај луѓето во 2022 година

Илон Маск изјави дека Neuralink , неговата технолошка компанија за мозочен интерфејс, се надева дека следната година ќе започне со вградување на своите микрочипови кај луѓето.
Neuralink, кооснована од Маск во 2016 година, развива чип што ќе биде вграден во мозокот на луѓето за истовремено да ја снима и стимулира мозочната активност. Наменет е да има медицински апликации, како што се лекување сериозни повреди на ‘рбетниот мозок и невролошки нарушувања.

За време на интервју во живо на Самитот на Советот на извршниот директор на Вол Стрит Журнал во понеделникот, Маск беше запрашан што планира да направи Neuralink во 2022 година.

Илон Маск изјави дека Neuralink , неговата технолошка компанија за мозочен интерфејс, се надева дека следната година ќе започне со вградување на своите микрочипови кај луѓето.
Neuralink, кооснована од Маск во 2016 година, развива чип што ќе биде вграден во мозокот на луѓето за истовремено да ја снима и стимулира мозочната активност. Наменет е да има медицински апликации, како што се лекување сериозни повреди на ‘рбетниот мозок и невролошки нарушувања.

За време на интервју во живо на Самитот на Советот на извршниот директор на Вол Стрит Журнал во понеделникот, Маск беше запрашан што планира да направи Neuralink во 2022 година.

Маск рече: „Neuralink работи добро кај мајмуните, а ние всушност правиме многу тестирања и само потврдуваме дека е многу безбеден и сигурен, а уредот Neuralink може безбедно да се отстрани“.

Тој додаде: „Се надеваме дека ќе го имаме ова кај нашите први луѓе – кои ќе бидат луѓе кои имаат тешки повреди на ‘рбетниот мозок како тетраплегичари, квадриплегичари – следната година, во очекување на одобрување од FDA“.

Маск рече дека „стандардите на Neuralink за вградување на уредот се значително повисоки од она што го бара FDA“.

Маск ја повтори временската рамка за 2022 година во објава на Твитер . „Напредокот ќе се забрза кога ќе имаме уреди кај луѓето (тешко е да се имаат нијансирани разговори со мајмуни) следната година“, рече тој.

Маск претходно понуди претходни временски рамки за Neuralink за првпат имплантирање на своите чипови кај луѓето. Тој во февруари рече дека Neuralink би можел да започне со вградување на технологијата кај луѓето до крајот на 2021 година . Во 2019 година, Маск рече дека Neuralink се надева дека ќе започне со тестирање на луѓе до крајот на 2020 година .

Маск има историја на претерано ветување и недоволно спроведување на временските линии на проектот .

Во април, Neuralink објави видео од мајмун кој игра видео игра користејќи уред Neuralink .

Откако собра 205 милиони долари во јули, Neuralink рече дека ќе ги насочи средствата кон развој на својот чип за да може да им овозможи на квадриплегичарите да ги контролираат дигиталните уреди со својот ум.

Квадриплегија или тетраплегија е целосна или делумна парализа на рацете и нозете.

Neuralink не е единствената компанија која развива технологија за мозочен интерфејс. Биотехнолошката фирма од 20 лица наречена Synchron доби одобрение од FDA да започне тестирање на луѓе во јули.

Не може да се негира придобивката што може да се изведе од пристапот на човекот до екстремитетите кои станале парализирани. Ова е навистина извонредно достигнување на човечката иновација. Но, многумина се загрижени за етиката околу спојувањето на технологијата со луѓето доколку тоа оди подалеку од овој случај на употреба.

Пред многу години луѓето мислеа дека Реј Курцвеил е излезен на ручек со неговите идни предвидувања дека компјутерите и луѓето ќе се спојат до сингуларност, на крајот ќе станат реалност. Сепак еве сме. Како резултат на тоа, оваа тема честопати наречена „трансхуманизам“ стана жестока дебата.

Трансхуманизмот често се опишува како,

„Филозофско и интелектуално движење кое се залага за подобрување на човечката состојба преку развивање и правење широко достапни софистицирани технологии способни во голема мера да ја подобрат долговечноста, расположението и когнитивните способности и предвидува појава на такви технологии во иднина“.

Модерен космизам
Загриженоста што ја имаат многумина е дека губиме од вид што значи да се биде човек. Но, исто така е точно дека многумина имаат пристап „сè или ништо“ кон концептот – тој е или целосно лош или целосно добар. Но, наместо едноставно да ги браниме нашите позиции, можеби можеме да ја разгориме љубопитноста и да ги слушнеме сите страни.

Јувал Хирари, авторот на темелно длабоата книга наречена Сапиенс : кратка историја на човештвото, го дискутира ова прашање со јасни зборови. Тој изјави дека технологијата напредува со такви брзини што многу брзо ќе развиваме луѓе кои ќе бидат толку многу подалеку од видот што го знаеме денес, што ќе биде сосема нов сопствен вид.

„Наскоро ќе имаме моќ да ги реинжинерираме нашите тела и мозоци, без разлика дали тоа е со генетски инженеринг или со директно поврзување на мозокот со компјутерите. Или со создавање целосно неоргански ентитети или вештачка интелигенција – која воопшто не се заснова на органското тело и органскиот мозок.

Ова е нешто што е многу подалеку од друг вид“.

Јувал Хирари

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...