Македонец игра за милион евра во покер финале. (ВИДЕО)

Македонец седи на финалната маса за европски шампион во покер WSOP Europe 2021, што се одржува во Чешка во 18.30 вечерва по македонско време, јавува Покерњус.ком

Станува збор за македонецот Александар Трајковски, кој синоќа имаше над 3 милиони чипови и беше седми на листата финалисти.
Фондот за добивка за победникот е 1,2 милиона евра.

Рекордерот на Светската серија на покер Европа, главниот настан од 10.350 евра, ќе му се плати на победникот, откако седум играчи од 688 пријавени остануваат во конкуренција во Кралското одморалиште во Розвадов. Сите тие веќе заклучија пристоен дел од наградниот фонд од 6.536.000 евра, а локалниот чешки играч Јозеф Гулас го води патот пред Германецот Александар Ткачев.

Гулас го освои своето место за водечкиот турнир уште во октомври, откако заврши на третото место во настанот за купување од 250 евра на истото место и ќе се врати како единствен финалист со повеќе од 100 можности на располагање за да ја освои главната награда од 1.276.712 евра.

Други тројца добитници на билетите на King’s Resort стигнаа до официјалната финална табела и двајца од нив ќе се вратат во акција, вклучувајќи ги Станислав Колено и Томас Дени, и двајцата имаат 163.434 евра заклучени за нивните напори. Поставата на финалната маса содржи и француски покер професионалец и Youtuber Јохан Гилбер, Атанасиос Кидас и Александар Трајковски.

За сите што сакаат да го следат клик на овој линк https://www.pokergo.com/

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here