17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаРеката однесе мост во Делчево, го изградиле без потпорен ѕид

Реката однесе мост во Делчево, го изградиле без потпорен ѕид

Градоначалник на Делчево Горан Трајковски денеска направи увид на мостот и најави дека откако ќе се согледа состојбата и ќе се намали нивото на реката, мостот ќе се санира.

Отсечен е мостот на реката Желевица, кој води кон селските гробишта во делчевското село Тработивиште. Единствениот мост кој води до гробиштата е отсечен поради врнежите кои го зафатија Пијанечкиот регион и ги зголемија нивоата на реките.

Жителите сведочат дека мостот не е направен квалитетно и дека после секој поголем дожд населението се соочува со овој проблем, односно дека досега неколку пати мостот бил отсечен.

Мостот е изграден пред 7 години, но жителите тврдат дека нема потпорен ѕид за да го заштити од пропаѓање.
Градоначалник на Делчево Горан Трајковски денеска направи увид на мостот и најави дека откако ќе се согледа состојбата и ќе се намали нивото на реката, мостот ќе се санира.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...