7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаМинистрите на ЕУ ги усвоија заклучоците: Датум за преговори за Македонија нема..

Министрите на ЕУ ги усвоија заклучоците: Датум за преговори за Македонија нема..

Очекувано, Бугарија го потврди ветото на Советот за општи работи. Иако на вечерашната прес-конференција зборот блокада воопшто не беше споменат, претседатавачот со ЕУ Гашпар Довжан оцени дека се надева оти процесот ќе продолжи понатаму со новата бугарската Влада, но не прецизира кога. Првите меѓувладини конференции со Македонија и Албанија се очекуваат што е можно поскоро, стои во заклучоците.

“Советот со нетрпение го очекува одржувањето на првите меѓувладини конференции со Македонија и со Албанија што е можно поскоро по одобрувањето на преговарачките рамки од страна на Советот” . Ова се наведува во денешните заклучоци за проширувањето кои ги усвоија министрите и претставниците на земјите членки на Европската унија на состанокот.

Прашан зошто нема временска рамка во заклучоците за прва меѓувладина конференција како досега, Довжан одговори дека не е невообичаено да има измени во предложениот текст .

„ Некои чекори кои првично беа предвидени, не се остварливи оваа година. Она што начелно предвидовме да го постигнеме не беше изводливо оваа година и ова е фактичката причина зашто „оваа година“ не се појавува повеќе во заклучоците. Треба да ја усвоиме преговарачката рамка, ова е друг процес што треба да отпочне што е можно поскоро. И бидејќи имаме нова Влада во Бугарија, оптимисти сме дека ќе се тргне по одамна поставениот пат што е можно побрзо, изјави Довжан.“

Во дел од заклучоците објавени на сајтот на Европскиот совет за добрососедството и регионалната соработка Советот потсетува на важноста на постигнување опипливи резултати и спроведување со добра волја билатералните договори, вклучително Договорот од Преспа со Грција и Договорот за добрососедски односи со Бугарија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...