11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаУредникот на ТВ Сител, Марјан Николовски е годинешниот добитник на највисоката државна...

Уредникот на ТВ Сител, Марјан Николовски е годинешниот добитник на највисоката државна награда за новинарство, „Мито Хаџи Василев

Уредникот на ТВ Сител, Марјан Николовски е годинешниот добитник на највисоката државна награда за новинарство, „Мито Хаџи Василев – Јасмин“ – објави денеска Министерството за култура. Покрај Николовски, награда за достигнувања во новинарството добива и Аделина Марку. Награда за публицистика им се доделува и на Тошо Филиповски и Томислав Кежаровски

Министерството за култура денеска информираше дека на Филиповски и Кежаровски им се доделува наградата за остварувања во областа на публицистиката, а на Марку и Николовски за остварувања во областа на новинарството.

Одлуката е донесена на 29 ноември на седница на Одборот за доделување на наградата, а на наградените ќе им биде врачена на 21 декември во 12 часот во свечената сала на Собранието на Република Македонија.

Николовски е долгогодишен новинар и уредник во најгледаната македонска телевизија. Важи за одличен познавач на политичките состојби особено на односите меѓу Македонија и Бугарија и еден од најдобрите познавачи на верските прашања меѓу македонските новинари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...