Во среда оставка на Заев и целата Влада

Премиерот Зоран Заев во среда ќе ја поднесе оставката од премиерската функција во Собрание. Во оставка ќе биде и цела Влада, а пратениците нема да имаат можност да му поставуваат прашања.

Актот ќе следува на истиот ден по предновогодишното обраќање на претседателот Стево Пендаровски.

Овие денови завршуваме со консултациите со коалициските партнери. Тоа што можам да го кажам е дека се заокружуваат важни процеси и програмски и владини и кадровски, така да ќе ја донесам одлуката некаде на почетокот на следната седмица и штом ја донесам веднаш ќе соопштам и кога точно ќе биде формализирана пред Собранието, изјави Заев.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here