20.2 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаЗабава“Добриот доктор” имал тешко детство, работел како месар, келнер, чирак на злато-...

“Добриот доктор” имал тешко детство, работел како месар, келнер, чирак на злато- Погледнете кој е всушност “Али Вефа”

Турскиот актер Танер Олмез е несомнено едно од најпопуларните имиња на турските телевизии. Актерот се појавува на ТВ и филмови како актер повеќе од една деценија. Сепак, неговата слава неверојатно порасна по улогата на доктор Али Вефа, лекар со синдром на вештина, во турската ТВ серија Miracle Doctor. Со својата успешна глума во турската ТВ драма „Чудо доктор“, Танер Олмез допре до многу широка публика. Така стана едно од најбараните имиња на турските телевизии.

Сепак, успешниот актер Танер Олмез е во шоубизот повеќе од една деценија. И уште повеќе, тој е доста разновиден лик.

Танер Олмез направи цврсти чекори напред и има скриена филозофија зад неговиот успех. Како прво, младиот актер е роден во Тунчели во 1986 година. Има многу трагична животна приказна. Танер Олмез е член на курдско и алавитско семејство. Името на селото каде што е роден е Зијарет . А луѓето околу ова село буквално го посетуваа ова село. Забавно, причината за посетите на луѓето е правењето желби од богот. Затоа што веруваат дека селото е свето!

Кога Танер Олмез бил мало дете, неговиот дедо прво се преселил во Истанбул. Планирал да најде подобри можности и да заработи пари. Подоцна, целото семејство требало да се насели во Истанбул. Во меѓувреме, Танер Олмез го завршил основното образование во Тунџели, а потоа се преселил и во Истанбул. За тоа време, Танер Олмез останал со својата баба, а неговиот брат кај дедото. Така, Танер Олмез имал 4 години кога првпат го видел својот брат.

Танер Олмез се оддалечи од своите родители бидејќи тие емигрирале во Швајцарија на работа. Тој, пак, во Истанбул направи многу различни дела. Работел како месар, келнер и чирак на златар.

Благодарение на неговиот успех на училиште, семејството на Танер го испрати во Истанбул. Затоа, Танер Олмез почна да работи како келнер во џез паб. И ова му даде шанса да запознае познати актери и актерки.

Со водство на тие играчи, тој почна да зема часови на Државниот конзерваториум Бакиркој. Сепак, работите не му одат добро и тој се откажува. Потоа посетува прегледи на Театарскиот оддел на Државниот конзерваториум на Универзитетот во Истанбул. Значи, победува на првиот испит и има само 21 година.

Во 2018 година ја играше улогата на неговиот брат Ахмет во играниот филм „Müslüm“, во кој тема беше животот на Müslüm Gürses, едно од значајните имиња на арабеската музика.

Пред сè, младиот и успешен актер Танер Олмез е многу талентиран музичар. Уште од мало дете си пееја песни во својот дом по нивните традиции. Така, тој растеше со музика и инструменти. Повеќе од една година е член на бенд како вокал и одржуваат концерти. Името на бендот е Барабар (за турски превод Together) и ги толкуваат класичните турски народни песни до модерни верзии.

Двојката реши да се венча наскоро. Сè уште не е јасен точниот датум, но Танер Олмез и неговото семејство наскоро ќе одат да се сретнат со семејството на Еџе Чешмиоглу.

Извор:LifeStyle

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...