12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Ќе се вратам во Струмица и ќе продолжам да работам како...

Заев: Ќе се вратам во Струмица и ќе продолжам да работам како директор во семејните фирми.

Досегашниот премиер Зоран Заев ги поминува последните денови во премиерската вила на Водно, од каде што планира да се врати во родната Струмица, кога ќе биде избрана новата влада на неговиот наследник во СДСМ, Димитар Ковачевски.

Луѓе од потесното опкружување на Заев велат за „360 степени“ дека тој не планира да го искористи правото на апанажа, туку дека навестил враќање во семејните фирми во Струмица, каде што работеше пред да почне активно да се се занимава со политика, така што прво беше пратеник, па градоначалник, за во 2013 година да биде избран за лидер на СДСМ, а во 2017 година стана премиер.

Додека Заев ги троши последните премиерски денови и се водат последните преговори за составување на новата Влада, СДСМ е пред „реконструкција“ на најтесно раководство во кое, според најавите, нема да останат многумина од досегашните блиски соработници на доскорешниот лидер.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...