20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветМорето проголта делови од Албанија, тонат дури и бункерите на Енвер Хоџа...

Морето проголта делови од Албанија, тонат дури и бункерите на Енвер Хоџа отпорни на нуклеарен напад

Бункерите од комунистичката ера во Албанија беа изградени за да можат да издржат нуклеарен напад, но никој не предвидуваше дека подоцна ќе бидат „нападнати“ од морето.

Албанските брегови се најпогодени од ерозија во Европа, а експертите велат дека причините за тоа се климатските промени и неконтролираната урбанизација.

На сливот на реката Семан и Јадранот, во централна Албанија, многу бункери изградени за време на владеењето на Енвер Хоџа во случај на американска, советска или кинеска инвазија веќе се потонати. Истата судбина ги снајде и полициската станица, спортското игралиште и нафтениот извор.

Локалните жители тврдат дека за само три децении Јадранското Море проголтало 800 метри крајбрежје во оваа област.

Текстот Морето проголта делови од Албанија, тонат дури и бункерите на Енвер Хоџа отпорни на нуклеарен напад.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...