16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Македонија Првото бебе во новата 2022 година во Прилеп е женско

Првото бебе во новата 2022 година во Прилеп е женско

Translate (Eng):[gtranslate]

Скоро еден час после полноќ во новата година во одделението за гинекологија и акушерство при ЈЗУ Општа болница „Борка Талески“ во Прилеп, се роди женско дете.

Градоначалникот Борче Јовчески утринава ги посети мајката и бебето, и во името на Општина Прилеп им подари штедна книшка со 15.000 денари и други пригодни подароци за бебето.

Мајката Ивона Смилеска истакна дека ова и е второ исто така женско дете.

„Многу сум среќна и благодарна од тимот на целата болница, посебно од докторката Изабела, пресреќна сум што на ваков ден добив втора ќеркичка“ рече мајката Ивона.

Доктор Изабела Чочева-Талеска исто така ги честиташе новогодишните празници и истакна дека во новата година на свет донесле живи и здрави две женски дечиња а третото било на пат.