17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНовиот премиер на С.Македонија треба да дојде во Бугарија на Баци Рака.

Новиот премиер на С.Македонија треба да дојде во Бугарија на Баци Рака.

Бугарскиот новинар Костадин Филипов во емисијата „Панорама“ на БНТ вели дека односите на Бугарија со Македонија во моментов се на дното, и изрази загриженост што премиерот Кирил Петков многу брзо покажува лојалност кон некои политички фигури во странство.

Според него, С. Македонија со своето однесување „дава знак дека нема да го промени своето однесување“, но според него, од друга страна, „нема шанси да не се сменат работите“.

„Загрижен сум што премиерот Кирил Петков многу брзо покажува лојалност кон некои политички фигури во странство, според кои треба да ја оствари првата посета во странство во Северна Македонија“, рече Филипов и продолжи:

„А требаше да биде обратно – откако се обидовме да им оставиме добар впечаток, ако сакаат да им направиме некаков „аир“, не треба да одиме кај нив, туку првата работа на нивниот нов премиер треба да биде да дојде кај нас, да бакне рака, да речеме, на некој наш политичар и ако каже дека не може да направи некои работи што ги сакаме, да му кажеме да се врати во Северна Македонија, да се обиде да ги направи и потоа повторно дојде кај нас“.

Сигурен сум дека сегашното раководство на нашата држава не знае со какви луѓе си има работа, додаде Костадин Филипов.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...