19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаПрилепски Навивачи во хумана акција - Облека и пакетчиња за деца...

Прилепски Навивачи во хумана акција – Облека и пакетчиња за деца со посебни потреби

Прилепската навивачка група популарно наречените “Мајмуни” постои веќе 35 години.   Оваа спортска навивачка група покрај навивањето и бодрењето повеќе години е вклучена во разни општествени активности . Тие неодамна организираа акција во која собраа облека и пакетчиња па решија да ги изненадат дечињата со посебни потреби при основното училиште Климент Охридски од Прилеп.  За овој убав и хуман гест управата на училиштето на навивачката група и додели благодарница.

“Можиме слободно да кажиме дека сме повеќе и од навивачи бидеjќи во нашите редови имаме луѓе од сите слоеви на социјалното живеење ,па од тука е прозлезена идејата која повеќе години ја практикуваме а тоа е да се вклучуваме во хуманитарни акции од повеќе области како што е посета на штитеници од специјални школи ,помош на социјално загрозени семејства,крводарителски акции ,еколошки и расчистувања ,гаснење на пожари во планини и манастирски појаси и др.

Иако сме група која во моментот нема сопствена членарина но има пријатели кои му веруваат и се вклучуваат со финансиска помош.За традиционалната хуманитарна по повод крисмс оваа година голема благодарност до членовите на групата кои се во дијаспората во Европа Америка а посебно Австралија кои најсилно ја поддржаа ова акција и донираа за нови печатени транспаренти за навивачите.

Наредната година ќе славиме 35 години од постоење и преку целата година планираме активности кои ќе го одбележат нашето постоење и љубовта кон клубот. Изјавија за Шило членовите на навивачката група Мајмуни од Прилеп.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...