Ѓоковиќ без вакцина не смее да настапи и на Ролан Гарос

Министерката за спорт на Франција, Роскана Марачинеану донесе одлука вакцината да биде задолжителна на сите спортски случувања во таа земја.

Законот се однесува на задолжителна вакцинација за друштвени случувања, во кои спаѓа и Ролан Гарос, а тоа би значело проблеми за Новак Ѓоковиќ.

Тој откри дека не е вакциниран и доколку не се вакцинира, нема да може да настапи на овој голем турнир кој ќе трае од 16 мај до 5 јуни.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here