19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКолев : Македонските Бугари бараат рамноправност во Уставот пред Скопје да почне...

Колев : Македонските Бугари бараат рамноправност во Уставот пред Скопје да почне преговори со ЕУ

„Прашањето за еднаквост на граѓаните пред Уставот и законите на една земја е основата на Европската унија. Тоа е фундаментална европска вредност. Очекуваме сите овие работи да се случат пред Република Северна Македонија да ги започне преговорите и ќе кажам зошто ние мислиме така“, изјави во разговор за програмата „Брисел 1“ на БугаријаOnAir Петар Колев, претседател на политичката партија Граѓанско-демократска Унија.

Во понеделник, бугарскиот претседател Радев  на оваа тема свика седница на Советодавниот совет за национална безбедност. Пред оваа средба, седумте организации на македонските Бугари од РСМ упатија писмо до претседателот, премиерот, претседателот на Народното собрание и парламентарните политички сили, Бугарија да не прави отстапки за Скопје, туку да ги чува гаранциите за почитување на условите и Договорот за добрососедство од 2017 година.

„Има декларација од 1999 година меѓу премиерите Георгиевски и Костов. Тоа никогаш не функционираше. Ова се изјавите и аргументите на поранешниот премиер Костов и поранешниот премиер Георгиевски. Склучивме договор во 2017 година, кој исто така не функционира. Сметаме дека ова прашање, особено прашањето за еднаквоста, правото на самоопределување, почитувањето на нашата историја, култура и јазик во Република Северна Македонија, мора прво да се пополни со содржина, односно да се реши, пред Република Северна Македонија ги започнува преговорите, бидејќи, на мое големо жалење, мојата земја не ги почитува меѓународните договори, особено оние склучени со Бугарија“, рече Колев во разговорот со водителката Милена Милотинова и додаде: „Затоа очекуваме дека сите овие прашања, кои се контроверзни во овој пакет од 6 точки, ќе бидат решени и ќе бидат исполнети со содржина пред Република Северна Македонија да ги започне преговорите“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...