Во Бугарија загина едно лице во судар на македонски камион со автомобил

Вчера нешто по 17 часот по бугарско време во сообраќајна несреќа загина едно лице при судир на македонски камион, кој превезувал руда од рудниците за олово и цинк САСА, и автомобил „опел“ во Република Бугарија во близина на граничниот премин Делчево – Станке Лисичково.

Возачот на камионот е полесно повреден, но е надвор од животна опасност.

Несреќата се случила кај местото Зелен Дол во Република Бугарија во близина на граничниот премин Делчево – Станке Лисичково.

Инцидентот, како што објави телевизијата БТВ, на патот Благоевград – граничен премин Станке Лисичково – Делчево, на кружниот тек кој се вклучува на автопатот Струма.

Од ударот загинал возачот на автомобилот, а во несреќата од резервоарот на камионот истекло големо количество гориво. Сообраќајот на патниот правец III-106 Благоевград – граничен премин Станке Лисичково – Делчево во атарот на село Зелен Дол, поради несреќата, бил времено ограничен во двата правци.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here