19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаХраната која се дава на војниците не е безбедна, обвинува Ковачки

Храната која се дава на војниците не е безбедна, обвинува Ковачки

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки во гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на телевизија Алфа ја повика новата министерка за одбрана Славјанка Петровска да истражи дали во време на министерувањето на Радмила Шекеринска се купени гуми за возила кои не се во употреба на Армијата на Република Македонија.

Сега имаме нов министер за одбрана, па нека истражи дали се купувани гуми за возила кои што се расходовани и не се во употреба во Армијата, а се платени тие гуми. Еве нека проверат дали е тоа така или не е така, вели Ковачки.

Ковачки истакна дека и храната на војниците која се дава не е безбедна посочувајќи дека тој во неколку наврати реагирал на својот официјален фејсбук профил каде што објавувал документи дека месото кој што го јаделе војниците не смеело да биде примено во армијата.

Имаме прашања за месото кој што го јадат војниците, со поминат рок, што се чува во нехигиенски услови. Значи ги нарушувате вие безбедносните протоколи за храната, и сега такво месо се чува. Тоа месо не го прима комисија како што е по правило, туку го прима еден човек и зашто? Затоа што тој е нивен и тој дели со нив. Еве нека го демантираат тоа. Јас точно на фејсбук сум објавил број на договори, на кој датуми се правени контроли каде точно е сугерирано дека тоа месо не смее да биде примено во редовите на Армијата и тоа месо го имаат изедено војниците. И со тоа они се гордеат и кажуваат дека сме успеале, а во што сме успеале, праша Ковачки.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...