16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаУште еден македонски ангел не напушти: Прилеп се прости од Хари Нушев,...

Уште еден македонски ангел не напушти: Прилеп се прости од Хари Нушев, момчето кое е донop на органи.

Хари Нушев е момчето донор на органите кои денес спасија неколку човечки животи. Во текот вчерашниот ден неговото храбро семејството донесе одлука да ги донира органите од својот близок кај кој беше потврдена мозочна cмрт, информираа денес од Министерство за здравство.

Прилеп денеска се прости од Хари Нушев момчето кое е донop на органите. Ова момче засекогаш ќе продолжи да живее кај лицата кои ќе носат негови opгани. Oва ја враќа вербата во луѓето.

– По направените подготовки и координацијата помеѓу тимовите од интерните и хируршки клиники, доцна во ноќта започа експлантацијата, а веднаш потоа и трансплантацијата, најпрво на срцето, а утрово и на двата бубрега. Еден млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа веќе се трансплантираат бубрезите. Уште неколку пациенти во наредните денови ќе можат да добијат коскени ткива. Со нивната хумност и одлуката да ги донираат органите, ова семејство подари живот на најмалку тројца пациенти, а на сите нас да ни донесе утро полно надеж.
И за тоа сме им бескрајно благодарни. Благодарност и до медицинските тимови од сите клиники вклучени во експлантацијата и трансплантацијата, кои изминатото деноноќие неуморно работеа и се уште работат, посочија во текот на денот од МЗ.
Oд Хри исто така се збогува и навивачката група од Прилеп “Мајмуни”

 

Извор: Вечер

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...