2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаНов АСНОМ: По Преспанскиот договор се роди нова нација - северномакедонци

Нов АСНОМ: По Преспанскиот договор се роди нова нација – северномакедонци

По изјавата на премиерот Димитар Ковачевски дадена во своето експозе на 15 јануари дека, ‘разговорите со Република Бугарија ќе се интензивираат и никој не смее и нема да преговара за идентитетот на македонскиот народ’, фо потсетуваме Ковачевски дека слични изјави беа давани и пред да се потпише Преспанскиот договор, но резултатите од потпишувањето на овој договор се раѓање на нова нација која сѐ повеќе е дел од реалноста во светските медиуми, а за жал Министерството за надворешни работи на нашата земја упорно молчи и не се произнесува и не ја корегира таа нова реалност, се вели во соопштението на здружението на граѓани Нов АСНОМ.

„Сѐ повеќе светски медиуми како и нашите стратешки партнери САД и официјално го употребуваат терминот севеномакедонци и сверноакедонски. Ова е резултатот од потпишувањето на Преспанскиот договор. Нанесена е непоправлива штета на нашиот идентитет. Еве линкови каде светски медиуми, Стејт департемнтот и други нѐ ословуваат со нов идентитет како што не е опфатен со Преспанскиот договор, туку тоа е една нова реалност во која ние живееме, а овде во Македонија се негира.

Ова е уште една потврда за штетноста и последиците од Преспанскиот договор кој час поскоро треба да се раскине и потребата да се имплементираат реформи во насока на градење на правно општество каде што секоја индивдуа ќе има просперитетен живот во здрава животна средина“, реагира Нов АСНОМ.

Неколку примери

https://www.aljazeera.com/news/2022/1/20/north-macedonias-path-to-to-eu-membership-stumbles

https://www.state.gov/u-s-diplomats-build-cyber-defense-and-cybersecurity-partnerships-worldwide/

https://www.aninews.in/news/world/others/north-macedonias-parliament-elects-new-prime-minister20220117131706/

https://planetradio.co.uk/greatest-hits/sussex/news/west-sussex-firefighters-donate-kit-to-north-macedonia/

https://pakobserver.net/afghan-youth-dies-from-exposure-on-n-macedonia-border/

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...