5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветПутин го потпиша законот: Доживотен затвор за педофилите

Путин го потпиша законот: Доживотен затвор за педофилите

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се предвидува доживотна казна затвор за педофилите кои ќе го повторат делото. Документот е објавен на официјалната веб-страница на правни информации.

Според новиот закон, доживотен затвор ќе важи за педофилите за сексуално злоставување деца на возраст под 18 години (претходно до 14 години), како и за случаите во кои жртви се две или повеќе деца.

Законот се применува и за ситуации кога кривичното дело е придружено со друго тешко или екстремно сериозно кривично дело.

Релевантните измени ќе се појават во членот 131 („Силување“) и 132 („Насилни дејствија од сексуална природа“) од Кривичниот законик на Русија.

Истрагата за овие кривични дела ќе биде во надлежност на Истражниот комитет.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...