4.4 C
Ohrid
сабота, декември 9, 2023
ПочетнаЗабаваГи затвориле во соба без интернет 5 дена, ваков резултат не очекувале...

Ги затвориле во соба без интернет 5 дена, ваков резултат не очекувале (ФОТО)

Човечкиот мозок и понатаму е една огромна мистерија. Иако стотици години наназад се проучува и понатаму постојат многу работи за кои не сме свесни. Поради тоа, стручњаци често прават експерименти да видат како човечкиот мозок реагира во ситуации кои не се вообичаени.

Еден пример од таквите обиди е кога неколку луѓе биле затворени во изолација 5 денови, без интернет и било каков контакт со надворешниот свет.

Целата ситуација била снимена од британска телевизија, која за организирање на сето тоа пронашла 5 волонтери. Секој од нив со себе можел да носи само 3 неелектрични предмети.

Се прашувате кој е исходот од сето тоа?
Само 3 од 5 кандидати успеале да издржат целосно 5 денови во изолираната просторија. За пример, 28-годишната кандидатка Шермејн сакала на себе и на другите да им докаже дека не и е потребно многу за нормален живот, но после неколку часови започнала да плаче. Се откажала после 4 часа.


Кандидатот Џорџ издржал точно 24 часа во изолација. После неколку време почувствувал мачнина, а му сметал и фактот што не знаел колку е точно часот.

Само Лојд, Луси и Сара успеале да го издржат 5-дневниот карантин во затворена соба. Ниту на нив не им било едноставно, при самиот крај Сара почнала да халуцинира и да зборува со самата себе.
Лојд започнал да зборува со камерите со цел да не мисли дека е сам во просторијата. Најдобро од сите овој експеримент го поднела Луси. Таа повеќето од времето цртала и пишувала, па и „летнало времето“ од 5 денови.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...