5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаШведска ја освои својата петта европска титула во ракомет.

Шведска ја освои својата петта европска титула во ракомет.

Шведска ја освои својата петта европска титула во ракомет, прва по 20 години, откако во фантастично финале со 27:26 ја совладаа Шпанија со пенал по истекот на редовните 60 минути, прекинувајќи ја серијата од две титули во низа на „фуријата“.

Двете репрезентации играа на највисоко можно ниво, со многу промени на водството, пред во драматична завршница, „трите круни“ да ја вратат титулата по 20 години чекање и да се одмаздат за поразот од Шпанија пред четири години во Хрватска.

Жоан Кањелјас, кој беше еден од најдобрите за Шпанија во текот на мечот, направи фаул во последниот напад за Шведска, и Никлас Екберг беше сигурен за голема победа. Шпанците протестираа што во претходниот напад не беа досудени барем девет метри за нив.

Екберг и Оскар Бергендал постигнаа по пет гола за Шведска, но заслужено најдобар на мечот беше прогласен нивниот голман, Андреас Паличка, кој имаше 11 одбрани и 1 гол и кој ги држеше во живот во текот на целиот меч. Кај Шпанците, Алеиш Гомез Абелјо и Адријан Фигуерас постигнаа по пет гола.

Бронзениот медал претходно го освои Данска, која по продолженијата со 35:33 ја победи Франција.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...