5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаИзбрани најдобрите охридски спортисти за 2021 година

Избрани најдобрите охридски спортисти за 2021 година

Градоначалникот Кирил Пецаков присуствуваше на свечениот настан „Најдобрите од спортот за 2021 година” што доцна попладнево се одржа во големата сала на Општина Охрид.

Во своето обраќање при доделување на наградите на најдобрите спортисти градоначалникот Пецаков истакна:

– Како долгогодишен спортист и голем љубител на спортот познато ми е тоа неописливо чувство на радост и на гордост, по добиен натпревар и победнички резултат. Тоа е чувство што влева надеж, дава сила и нова желба за уште повисоки цели, за уште поголеми триумфи. Спортските успеси не се само гордост на спортистите, тие се гордост на верната публика и на сите нас. Токму затоа ми е особено драго што денеска за прв пат, под покровителство на Локалната самоуправа се организира еден ваков настан, на кој ќе им оддадеме признание на Најдобрите спортисти во Охрид. Со тоа што ги вреднуваме нивните важни успеси и симболично ќе ги наградиме нивните постигнувања, сакаме да испратиме порака за афирмација на спортот и создавање на уште подобри услови за развој на сите спортски дисциплини во иднина. Со својот незапирлив спортски дух, нашите спортисти победуваат, освојуваат награди, а ние сме тука да ги бодриме и да ги мотивираме за уште поголеми успеси. Драго ми е што Општина Охрид дава поддршка и има значаен удел во голем број спортски приказни. Нашата поддршка продолжува и во иднина. Во текот на оваа 2022 година во општинскиот буџет издвоени се 29 милиони и 200 илјади денари за поддршка на спортските клубови, спортски настани и за развој на спортските школи. Почитувани спортисти, вие сте нашите најзначајни амбасадори, па затоа искрено Ви благодарам што го претставувате Охрид во најубаво светло. Упатувам честитки до клубовите, до тренерите, до родителите и до семејствата кои ја даваат својата несебична поддршка, затоа што таа е најзначајниот удел во една спортската кариера. Легендарниот светски спортист Мајкл Џордан рекол „Препреките не треба да Ве спречуваат. Ако дојдете до ѕид, не свртувајте се и не се откажувајте. Пронајдете начин како да го искачите, да поминете низ него или да го обиколите“. Јас Ви посакувам секогаш да ги надминувате сите препреки, постојано да имате храброст за нови предизвици и да достигнувате големи победи.Се надевам дека оваа манифестација ќе стане дел од една нова спортска традиција, затоа што Охрид заслужува да има врвен спорт и да остави силен печат во спортската историја. Уште еднаш, од срце им честитам на добитниците на овие јавни признанија! Се надевам дека наредната година ќе можеме да прославиме во посвечени услови, да се радуваме и да наздравуваме за уште многу значајни спортски успеси, рече градоначалникот Пецаков.

Наградите беа доделени на неколку спортисти во различни категории: Охридска спортска надеж (мажи)- Симон Петрески (карате); Охридска спортска надеж (жени)- Јана Димоска (атлетика); Спортист од друго населено место или странец кој настапува во екипа од Охрид- Јован Стојоски (атлетика); Спортист/ка од Охрид кој настапува надвор од територијата на Општина Охрид (двајца добитници) се Петар Бошалески (кошарка) и Габриела Модева (кошарка); Спортска екипа на годината- ГРК Охрид; Спортски подвиг на годината- Марко Пејчиновски (пливање); Спортска легенда за посебни заслуги во спортот (постхумно)- Алексо Огненовски (бокс) и Спортист на годината- Дејан Ангелоски (планинско трчање).

Покрај градоначалникот Кирил Пецаков, наградите ги врачија и секретарот на Општина Охрид, Александар Китески, советникот Наум Јамандиев и Јоне Станкоски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...