29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаЗабаваСиноока девојка со Даунов синдром стана модел на 22 години

Синоока девојка со Даунов синдром стана модел на 22 години

Живееме во време кога светот се залага за инклузија и рушење стереотипи, па модниот свет сè почесто вклучува лица со посебни потреби за да ги прикаже сите лица на убавината.

Бет Метјус е 22-годишна девојка која си го оствари сонот да стане модел. Синооката Англичанка со Даунов синдром потпиша договор со голема модна агенција, која ѝ ветува успешна кариера како модел.

„Навистина уживам кога ми ја средуваат косата и шминката и облеката“ – изјави Бет за BBC. На прашањето „Каде сакаш да стигнеш со модната кариера?“, таа одговори: „Холивуд“.

Бет МетјусБет МетјусБет МетјусБет МетјусБет МетјусБет Метјус
Нејзината мајка Фиона вели дека се надева дека Бет од моделството ќе се стекне со поголема самодоверба. „Прекрасно е да гледаш како расцутува“ – додаде гордата мајка.


femina mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...