21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДве години селото не пушта музика за починатиот 23 годишен полицаец Петар...

Две години селото не пушта музика за починатиот 23 годишен полицаец Петар Ѓурчиноски- Возачот што го прегази доби само една година затворска казна.

23-годишниот полицаец Петар Ѓурчиноски загина пред две години на службена задача додека обезбедуваше место на сообраќајна несреќа на опасниот и тесен автопат Тетово-Гостивар.

Но возачот кој беше обвинет за несреќата е осуден на една година затвор по што одбраната ја обжалува затоа што две вештачења утврдиле дека иако го удрил полицаецот не ја предизвикал несреќата.

Обвинителот во случајот е истиот обвинител кој ја прифати спогодбата со Зоран Милески-Кичеец за предизвиканата сообраќајна несреќа.

За казната од една година за смртта на полицаецот Петар, истиот обвинител одлучил да не се жали, што предизвика и револт и нова вознемиреност во семејството на загинатиот, кое зборува за КОДВо КОД вечерва и приказната за велешанката Пале Илоска. Таа бранејќи се од семејно насилство на кое била жртва со години, на крај заврши како обвинета за убиство во миг. Експертите сметаат дека станува збор за борба за живот односно за нужна одбрана.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...