27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветХакер: За 24 часа ќе ги објавам сите податоци ако А1 не...

Хакер: За 24 часа ќе ги објавам сите податоци ако А1 не ми плати 1.000.000 долари.

Хакер кој го нападна А1 Хрватска и украде лични податоци на најмалку 100.000 корисници бара од компанијата да му плати околу половина милион долари во криптовалути во следните 24 часа, јавува Телма Тв.

Доколку не го стори тоа, тврди тој, украдените податоци ќе ги објави на неколку хакерски и даркнет форуми.

А1 објави дека се украдени околу 10 отсто од вкупниот број корисници на таа мрежа. Прикажаните податоци се име и презиме, адреса и телефонски број.

За жал, и покрај напредните мерки за заштита и постојаното подигање на нивото на безбедност, се случи безбедносен инцидент поврзан со една од базите на податоци на корисници, со што се загрозени дел од личните податоци на делот А1 на корисниците“, велат од А1. Според нив, со кражба на податоци биле опфатени околу 10 отсто од вкупниот број корисници на таа мрежа.

А1 соопшти и дека поднеле кривична пријава до Полициската управа во Загреб и дека е во тек кривична истрага. Тие, исто така, открија кои лични податоци биле загрозени.

„Интензивно се работи на утврдување на сите факти поврзани со безбедносниот инцидент, а досега компјутерската форензика утврди дека потенцијално се компромитирани податоци на помалку од 10 отсто од корисниците на А1. Податоците што се прикажани се име, адреса, OIB и телефонски број додека картичките и сметките не се компромитирани бидејќи не се достапни во наведената база на податоци. Директно ќе ги информираме сите корисници чии лични податоци се потенцијално загрозени“, додаваат тие.

За порталот Индекс неофицијално било потврдено дека хакерот ја уценувал компанијата откако упаднал во нивните податоци. Тој побарал пари во криптовалути во вредност од околу половина милион долари.

Индекс дознава и дека полицијата го сфатила овој случај крајно сериозно, не само затоа што се работи за уцена во обид да извлече значителна финансиска корист, туку и поради тоа што се однесува на голем број лични податоци. Инаку, лицето кое се претставило како хакер кој упаднал во системот на А1, по електронска пошта информирало повеќе медиуми за се, вклучително и Индекс.
Телма Тв

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...