30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаАмерика на Бугарија и врати шлем на Филип Македонски.

Америка на Бугарија и врати шлем на Филип Македонски.

На бугарската држава и е вратен древен шлем со потекло од бугарските земји, јавува Џуз.бг

Враќањето на вредниот артефакт во Бугарија доаѓа благодарение на успешно спроведената голема меѓународна акција за неутрализирање на криминална шема за трговија со културни и историски артефгакти, соопшти бугарското МВР.

Во операцијата, предводена од Канцеларијата на округот Њујорк, беа вклучени агенции за спроведување на законот од вкупно 11 земји: Бугарија, Египет, Грција, Ирак, Израел, Италија, Јордан, Либан, Либија, Сирија и Турција.

Древниот шлем е конфискуван од колекцијата на еден од најголемите колекционери на античка уметност во светот, откако американските истражители успеале да докажат дека артефактот бил внесен во земјата преку нелегална трговија со антиквитети.

Неговата вредност се проценува на околу 200.000 долари.

Шлемот, кој датира од 4-3 век пред нааш ера, е изработен од железо, сребро, бронза и органски материјали.

Се претпоставува дека неговото потекло е од територијата на Бугарија – кај сегашното село Плетена, општина Сатовча, Благоевградска област.

Американските експерти веруваат дека таа му припаѓала на Филип Македонски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...