19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОд денес покачени цените и на автобуските билети: Повратна до Охрид е...

Од денес покачени цените и на автобуските билети: Повратна до Охрид е речиси „1.000 денари“, картата до Куманово скокна за 25 проценти

Причините за новите поскапи цени се зголемување на трошоците пред сè повисоката цена на горивото за автобуси и на резервните автобуски делови.
Од денес автобуската карта до Куманово чини 150 денари, што е поскапување за 30 денари, откако лани напролет картата беше 100 денари, но тогаш скокна на 120, па сега се искачи дури до 150 денари за билет, објави Телма.
Како што објави оваа телевизија од денес нови цени имаат и картата за Велес која е поскапа за 30 денари, а најатрактивната тура до туристичкиот појас покрај Охридското Езеро скокна над 11 евра. Односно од денес Скопје-Охрид е со карти од 680 денари. Повратната е поевтина варијанта и за два правца до Охрид чини 930 денари.

Причините за новите поскапи цени се зголемување на трошоците пред сè повисоката цена на горивото за автобуси и на резервните автобуски делови. На цените влијаело и прогласувањето на недела за неработен ден и тоа што ангажираните возачи и шалтерски службеници од јануари ќе добиваат и дневница за работа во со закон предвидениот слободен ден.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...