18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветРускиот амбасадор смирува: Денеска нема да ја нападнеме Украина.

Рускиот амбасадор смирува: Денеска нема да ја нападнеме Украина.

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, ги отфрли американските предупредувања за можен руски напад врз Украина денеска.

– Што се однесува до Русија, можам да ве уверам дека денеска нема да има напад. Нема да има ескалација ниту наредната недела, ниту во неделата потоа, ниту во наредниот месец, рече Чижов во текст објавен во денешното издание на германскиот дневен весник Ди Велт.

– Војните во Европа ретко започнуваат во среда, додаде тој.

Американската администрација предупреди дека е можен руски упад во Украина пред затворањето на Зимските олимписки игри во Кина во недела. САД и нивните сојузници во НАТО тврдат дека Русија подготвува напад врз Украина, обвинување кое Москва го негира.

Чижов ги осуди тврдењата на САД за можен напад врз Украина.

– Кога обвинувате, кога кажувате особено многу сериозни обвинувања против Русија, имате и одговорност да презентирате докази. Во спротивно тоа е клевета. Па, каде се доказите?, напиша рускиот дипломат.
Јавува:Локално.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Нападнат градоначалникот на Шуто Оризари

Како што информира денеска МВР, според пријавата, околу 15.30 часот во просториите на општина Шуто Оризари З.И. агресивно се однесувал и го нападнал К.Д.(49)...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...