12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаСветЛажела дека има РАК за да шета по Европа !!

Лажела дека има РАК за да шета по Европа !!

На една млада жена ѝ се чинело дека лажирањето на опасна болест е идеалниот начин да собере огромна сума пари за кратко време.

Во намерата да грабне малку богатство за себе, успеала многу брзо и тоа откако отворила профил на „GoFundMe“. Нејзината цел всушност била со собраните пари да организира свадба од соништата. Сепак, прилично сме сигурни дека дефинитивно постои подобар начин да добиете пари од други, наместо да глумите болест.

За жал, оваа млада жена мислела дека е одлична идеја да лажира рак за да го добие она што го сака.

Психолозите тврдат дека е потребно многу ментална енергија за воопшто да се лаже; а далеку е потешко кога човек тоа го прави со месеци. За Тони Станден (29) ова очигледно било само формалност. Таа ја креирала страницата „GoFundMe“ во јули 2017. Објавила фотографија, а под неа дала објаснување. Не се двоумела да напише дека и останале само уште неколку месеци живот бидејќи и бил дијагностициран рак.

Во следните месеци направила се што е во нејзина моќ да биде убедлива. За време на месеците кога ги принудувала другите да донираат пари за нејзината цел, собрала 11.000 долари. Поради тоа, Судот за прекршоци во Честер ја осуди на пет месеци затвор. Дури доби наредба и да врати 2.700 долари донирани од локална компанија.

Колку повеќе Стенден го лажирала ракот, толку подлабоко тонела во оваа лага. Уште повознемирувачки е што нејзиниот иден сопруг немал поим дека таа лаже. И тој бил жртва во целиот овој потфат. Џејмс бил убеден дека неговата вереница е навистина смртно болна. Таа ги лажела и своите пријатели и секој пат толку живо го опишувала своето искуство што никој не ни помислил дека може да лаже.

Работите само се влошиле за Станден кога почнала да им пркоси на мерките на претпазливост, како и својата состојба. Патувала низ цела Европа за време на пандемијата, а потоа тврдела и дека има Ковид. Ова било пресвртница за повеќето и почнале да сфаќаат дека блефира. Судот за прекршоци во Честер имал неколку прилично избрани зборови за нејзините злосторства.

„Секој член на општеството кој размислува правилно би бил згрозен од вашето однесување. За среќа, овој суд не мора често да осудува некој кој покажал толкав степен на бесрамност, таква алчност или такво предавство на пријателството како што сте им направиле на вашите пријатели и на пошироката заедница. Вашиот недостаток на срам беше толку голем што земавте пари од нив многу, многу месеци“.

Она што е уште пошокантно во случајот е тоа што нејзиниот татко навистина имал рак. Неговото предвремено заминување пред свадбата на Станден бил мрачен потсетник за сите освен за неа. Гостинката од нејзината свадба истакнала дека дури и се шегувала на неговиот погреб.

Сега целото нејзино семејство сега е против неа. Иако се соочува со пет месеци затвор, враќањето на довербата и љубовта ќе биде најтешкиот дел. Пријателите и семејството на Тони Станден никогаш порано не почувствувале такво предавство и одвратност, особено од некој што толку длабоко го сакале. Да се ​​преправате дека имате рак е веројатно еден од најлошите, ако не и најлошите начини на кои можете да ги измамите другите да ви дадат пари. Последиците со кои се соочува Станден се повеќе од оправдани.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...