18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаЗабаваЃоковиќ сака да им помогне на имигрантите од Австралискиот притвор !!

Ѓоковиќ сака да им помогне на имигрантите од Австралискиот притвор !!

Во вечерашното интервју за РТС, светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ се осврна и на времето кое го помина во имиграциски притвор во хотелот „Парк“ во Австралија.

Вели дека условите биле тешки, но неговите седум дена поминати таму не се ништо во споредба со луѓето кои се затворени во имиграциониот центар и по девет години.

-Ќе дадам се од себе да најдам начин да им помогнам. Не е лесна ситуација, бидејќи јас сум професионален спортист и тенисер и не е ниту моја позиција ниту место да коментирам за политиката на која било земја, ниту да кажам дали нешто е во ред или не, но бидејќи пораснав овде во 1990-тите, каде што имаше многу бегалци и многу луѓе кои ги загубија своите домови, немаа храна на масата, ниту вода за пиење… И денес има многу такви луѓе, не само во Австралија, но во целиот свет, дури и кај нас, регионот. Значи, ова е општ проблем за сите нас, за жителите на оваа планета, и нешто такво навистина не треба да се случи – да дозволиме во 21 век да имаме толку многу луѓе кои немаат можности, немаат права и слободи, вели Ѓоковиќ.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...