9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаМирко Попов: Со Бугарите говориме „на мање-више ист јазик“

Мирко Попов: Со Бугарите говориме „на мање-више ист јазик“

Мирко Попов во вечерашното издание на „Само вистина“ на телевизијата Канал 5, говорејќи за спорот меѓу Бугарија и Македонија, рече дека разликата меѓу македонскиот и бугарскиот јазик е на ниво на дијалект на еден ист јазик.

„Говориме на мање-више на ист јазик. Се работи за разлики у дијалект, да не се лажеме. Како Србите и Хрватите што имаат различен јазик, така имаат и Македонците и Бугарите, да не се лажеме,“ рече Попов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...