15.8 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаСветТенкот кој прегази автомобил не e руски туку украински- Војникот изгубил контрола...

Тенкот кој прегази автомобил не e руски туку украински- Војникот изгубил контрола врз оклопното возило..

Руската армија денеска со тенкови го опколи Киев, а на социјалните мрежи набрзо се појави вознемирувачко видео од оклопно возило кое прегази патнички автомобил. Од OCCRP вечерва ја демантираат веста, велејќи дека не се работи за руско оклопно возило, туку за украинско кое изгубило контрола.

Видеото на социјалната мрежа Твитер го сподели и OCCRP, што дополнително придонесе за авторитетот на видеото и заднината.

– Ги избришав моите ретвитови на кои се гледа како воено возило гази цивилен автомобил во Киев. Се чини дека тоа било украинско воено возило кое изгубило контрола. Се уште нема извештаи за руски возила во Киев. Уште едно добро потсетување да не се шири непроверена содржина – напиша на Твитер уредникот на OCCRP, Илија Лозовски…

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...