6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаШеќеринска: Путин сака да ја врати Русија во царско време, војната ќе...

Шеќеринска: Путин сака да ја врати Русија во царско време, војната ќе трае долго, а кризата уште подолго

Путин се обидува да ја врати Русија во времето на царска Русија кога се освојувале теротории за потоа да се заштитат, вели поранешната министерка за одбрана Шеќеринска во вечерашното гостување на Вин Вин. Кај диктататорите ниту едно освојување не е последно, смета таа.

Историски објаснувајќи, Шеќеринска потсетува дека со распадот на СССР, во светот се продуцираа две нуклеарни сили – Русија и Украина, и да немало тогаш билатерална активност, во која се вмеша и САД, Украина ќе беше трета нуклеарна сила во светот.

Според американските разузнавачи, на Америка тогаш во 1994-та и беше подобро да се комуницира со една нуклеарна сила во светот, отколку со две. И затоа Украина за да ја добие независноста се откажува од 4000 боеви глави кои ги предава на Русија делумно за уништувње, и така Украина ја губи нуклеарната закана која сега Русија силно ја користи.

Така со потпишување на договорот во Будимпешта дадени се гаранциите неповредливоста на границите на Украина. Ова е враќање на времето назад повторува Шеќеринска, а водењето војна со Русија навистина може да премине во нуклеарна војна. Војната ќе трае долго, а кризата уште подолго проценува Шеќеринска.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...