9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНе се мешам во одлуките на РКЕ за цените на горивата, вели...

Не се мешам во одлуките на РКЕ за цените на горивата, вели Ковачевски

Не знам и не се мешам во одлуките на Регулаторната комисија за енергетика, изјави премиерот Димитар Ковачевски како одговор на прашањето зошто РКЕ не излегла со новите цени на горивата што се објавуваат секој понеделник.

Премиерот уште еднаш потврди дека РКЕ е независно тело кое треба да ги носи одлуките согласно методологијата и според него, тоа го прават редовно.

-Има голем дисбаланс во цените на светските берзи. Во Македонијаима непречено снабдување со нафта и нафтени деривати. Има доволно количини на бензиските пумпи и во државните резерви. Гужвите и редиците што се случуваа на пумпите беше од шпекулативни причини, додаде Ковачевски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...