Гранатиран конзулатот на САД во Ирак, американската амбасада ги затвори вратите!

Вечерва беше нападнат Американскиот конзулат во Ирак, во Ербил.

На социјалната мрежа Твитер се појави видео од експлозијата во конзулатот.

Генералниот конзулат Ербил ги опслужува четирите провинции на Курдистанскиот регион на Ирак: Ербил, Сулејманија, Духок и Халабџа. Генералниот конзулат се состои од извршна канцеларија на чело со Генералниот конзул и делови кои покриваат политички прашања, економски прашања, јавна дипломатија, владеење на правото, управување и безбедност. Колоцирана со Генералниот конзулат на САД е канцеларијата на УСАИД што му служи на регионот Ирачки Курдистан.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>⭕️<a href=”https://twitter.com/hashtag/Iraq?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Iraq</a>: Reports about a rocket strike near the 🇺🇸US consulate in <a href=”https://twitter.com/hashtag/Erbil?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Erbil</a> <a href=”https://t.co/Od1UbeGwuM”>pic.twitter.com/Od1UbeGwuM</a></p>&mdash; 🅻-🆃🅴🅰🅼 (@L_Team10) <a href=”https://twitter.com/L_Team10/status/1502772424198262786?ref_src=twsrc%5Etfw”>March 12, 2022</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Се уште нема информации за повредени или загинати од експлозијата.

Неофицијално, нападот е директива на Иран.

Извор: Инфомакс

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here