16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветГранатиран конзулатот на САД во Ирак, американската амбасада ги затвори вратите!

Гранатиран конзулатот на САД во Ирак, американската амбасада ги затвори вратите!

Вечерва беше нападнат Американскиот конзулат во Ирак, во Ербил.

На социјалната мрежа Твитер се појави видео од експлозијата во конзулатот.

Генералниот конзулат Ербил ги опслужува четирите провинции на Курдистанскиот регион на Ирак: Ербил, Сулејманија, Духок и Халабџа. Генералниот конзулат се состои од извршна канцеларија на чело со Генералниот конзул и делови кои покриваат политички прашања, економски прашања, јавна дипломатија, владеење на правото, управување и безбедност. Колоцирана со Генералниот конзулат на САД е канцеларијата на УСАИД што му служи на регионот Ирачки Курдистан.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>⭕️<a href=”https://twitter.com/hashtag/Iraq?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Iraq</a>: Reports about a rocket strike near the 🇺🇸US consulate in <a href=”https://twitter.com/hashtag/Erbil?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Erbil</a> <a href=”https://t.co/Od1UbeGwuM”>pic.twitter.com/Od1UbeGwuM</a></p>&mdash; 🅻-🆃🅴🅰🅼 (@L_Team10) <a href=”https://twitter.com/L_Team10/status/1502772424198262786?ref_src=twsrc%5Etfw”>March 12, 2022</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Се уште нема информации за повредени или загинати од експлозијата.

Неофицијално, нападот е директива на Иран.

Извор: Инфомакс

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...