И покрај поканата од Зеленски, Бајден нема да оди во Украина.

Прес-секретарот на Белата куќа, Џен Псаки рече дека американскиот претседател Џо Бајден „нема планови“ да отпатува во Украина оваа недела додека престојува во  Европа на вонредни итни самити.

Патувањето ќе биде фокусирано на продолжување на собирањето на светот за поддршка на украинскиот народ и против инвазијата на претседателот Путин на Украина, но нема планови за патување во Украина“, напиша таа на Твитер.

Во емисијата „Состојбата на Унијата“ на Си-Ен-Ен, американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд, изрази големо сомневање за можноста претседателот Џо Бајден да ја посети Украина оваа недела кога ќе замине за Европа, велејќи „колку што знам, тоа не е на масата.”

Петро Порошенко, поранешниот претседател на Украина, вчера изјави за Си-Ен-Ен дека посетата на Бајден на Украина ќе биде „симбол на нашата солидарност“.

Тој продолжи, велејќи дека Бајден е „мој многу добар пријател и многу добар пријател на Украина“, додавајќи дека посетата на американскиот претседател би била „исклучително исправен чекор за да се покаже дека целиот свет е заедно со нас против Русија. .

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here