9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДокторка ќе одговара за смртта на малиот Илче од Охрид: Не го...

Докторка ќе одговара за смртта на малиот Илче од Охрид: Не го прегледала, го лекувала телефонски !!!

Лекарка од Јавната здравствена установа Специјалистички завод Демир Капија ќе одговара за смртта на малиот Илче. Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 4 во врска со член 207 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик според кој може да добие затвор од најмногу 5 години. Момчето кое имаше само 11 години ненадејно почина на 5 октомври, 2020 година,

Неподвижното дете кое боледуваше од церебрална парализа беше оставено прво од неговиот татко, па од неговата мајка. За да има достоинствен и подобар живот беше сместен во семеен дом.

Истрагата за неговата ненадејна смрт траеше подолго време и на крајот утврди дека детето починало од дехидрираност која настанала како резултат на негрижа на лекарка.

Според Обвинителството, осомничената го оставила детето без инфузија и соодветна терапија и го лекувала телефонски без да го прегледа.

Обвинетата, како лекар-специјалист по општа медицина, била ангажирана со договор за повремени и привремени работи во Јавната установа Специјалистички завод Демир Капија – станбена единица во село Куршеница.

Таму, во периодот од 01.10 до 05.10.2020 година, укажувала лекарска помош заради покачена телесна температура и дијареа на едно оштетено дете, родено 2009 година, сместено во Заводот како лице со тешко нарушување на психо-физичкиот развој и церебрална парализа.

Меѓутоа, спротивно на Договорот, здравствената помош ја укажувала без да изврши непосреден физикален преглед на детето, ординирала терапија и неговата состојба ја следела со телефонски известувања, не дала инфузија, па поради тоа дошло до влошување на здравствената состојба на детето, настанала дехидрираност на неговиот организам и на 05.10.2020 година настапила смрт, велат од Обвинителството.

Починатото момче беше згрижено во семеен дом еден месец пред да почине, откако претходно беше пронајдено како целосно запуштено живее само во исклучително лоши услови во Охрид.

Неподвижното дете кое боледуваше од церебрална парализа беше оставено прво од неговиот татко, па од неговата мајка.

Како што тогаш објавија дел од медиумите тој спиел на чергиче и не бил искапен цела година. Надлежните институции за случајот дознаа откако беа алармирани од сосетката која ги слушнала неговите крици.
За повеќе детали,Тука Мкд.Мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...